استفاده از کاندوم

7719  تعداد بازدید  |  جمعه 5 مرداد ماه 1397

استفاده از کاندوم

دلایل استفاده از کاندوم

-کاندوم تنها وسیله ای است که در صورت استفاده صحیح و همیشگی قادر به پیشگیری از بیماری های آمیزشی و از همه مهم تر ایدز است.

-کاندوم یکی از مطمئن ترین راه های پیشگیری از بارداری ناخواسته در صورت استفاده صحیح و همیشگی است.

-کاندوم بر خلاف بعضی از راه های پیشگیری از بارداری دارای هیچگونه عوارض جانبی نمی باشد.

-کاندوم ها درشکل ها، رنگ ها، طعم و بو، بافت ها و اندازه هایی متنوع ارایه می شوند که می توانند لذت در نزدیکی را افزایش دهند.

-استفاده از کاندوم بسیار ساده است. تنها با کمی تمرین در مورد نحوه استفاده صحیح از آن شما قادر خواهید بود از لذت ارتباط جنسی با اطمینان خاطر کامل بهره ببرید.

-کاندوم را تنها در موقع نزدیکی باید استفاده کرد. بر خلاف دیگر راه های پیشگیری که شما بایستی زمان مصرف و نوع استفاده از آن ها را مد نظر داشته باشید.

-استفاده از کاندوم در مردانی که انزال زودرس دارند مفید بوده است و سبب تاخیر انزال و در نتیجه حفظ غرور می شود.استفاده از کاندوم روشی ارزان بوده و استفاده شخصی از آن نیز راحت می باشد و احتیاج به راهنمایی زیادی ندارد.بعلاوه هرگاه لازم باشد می توان همراه سایر روش های دیگر جلوگیری، استفاده کرد، مانند چند ماه اول وازکتومی. بعد از قطع مصرف آن نیز می توان حاملگی را ایجاد نمود و بدین ترتیب فاصله دلخواه سنی را بین فرزندان ایجاد نمود.

هر کاندوم برای یکبار مصرف است و قبل از مصرف لازم است به تاریخ انقضای آن توجه نمود و اگر از تاریخ آن گذشته است، از مصرف آن جدا خودداری کرد.

نکات مهم در مورد کاندوم ها

-نحوه نگهداری کاندوم

یکی از نکات در نگهداری کاندوم این هست که سعی کنید کاندوم را همیشه در یک جای مشخص و معین و درضمن قابل دسترس نگهداری کنید. همچنین کاندوم را باید در محلی دور از حرارت، فشار، نور آفتاب و رطوبت دائمی نگهداری کرد چرا که در غیر اینصورت نمی توان به آن اطمینان کرد مثلا کیف پول جیبی شما که هر روز متحمل فشار است جای مناسبی برای نگهداری کاندوم نیست.

برای نرم کردن و لغزنده کردن کاندوم می توان از ژل های مخصوص اینکار و لیزکننده‌ها (لوبریکیشن‌ها) که مواد اصلی آن ها آب می­باشد استفاده نمود و از چرب کردن کاندوم جدا خودداری کرد که هر نوع چربی (وازلین، روغن و ...) باعث خرابی کاندوم می شود. این نوع ژل ها را می توان از داروخانه‌ها تهیه کرد.

تماس کاندوم با اشیاء برنده هنگام استفاده از آن مثل ناخن بلند و انگشتر ممکن است باعث پارگی کاندوم شود استفاده از کاندوم با توجه به ارزان بودن و استفاده آسان آن در مقابل ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی و ایدز که به صورت مختصر درباره آنها توضیح داده خواهد شد، امری عقلانی است، چرا که ابتلا به آنها هزینه‌های درمانی سنگین و خلاهای روانی بسیاری را پی‌آمد خواهد داشت.

 

گاهی به علت رنگی بودن کاندوم چنین به نظر می رسد که ضخامت آن بیشتر یا کمتر از حد معمول است در حالی که رنگ تند کاندوم چنین تصوری را می دهد. به علت پایین بودن فرهنگ مصرف و کم بودن اطلاعات، گاهی افراد اظهار می کنند که مصرف کاندوم باعث پایین آمدن لذت می شود که این فقط وهم و تفکر غلط است ومصرف کاندوم هیچ تاثیری در این پدیده ندارد.

چنانچه در هنگام نزدیکی متوجه پارگی یا سوراخ در کاندوم شدید و یا نزدیکی مشکوک به حاملگی ناخواسته داشته‌اید با استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری به روش زیر میتوان از وقوع یک حاملگی ناخواسته جلوگیری کرد بلافاصله (حداکثر تا 72 ساعت) پس از نزدیکی مشکوک به حاملگی ناخواسته 2 عدد قرص پیشگیری از بارداری از نوع اچ.دی (سفید رنگ) را همزمان با هم و 12 ساعت بعد 2 عدد دیگر از همین قرص میل شود.  

چانچه قرص اچ.دی در دسترس نبود می توانید بلا فاصله 4 قرص ال.دی (کرم رنگ) را با هم و 12 ساعت بعد 4 قرص دیگر از همین قرص میل شود. بخاطر داشته باشید که هرچه خوردن قرص ها را سریع تر شروع نمایید امکان موفقیت این روش برای پیشگیری از حاملگی ناخواسته بیشتر است.

چه کاندومی مصرف کنیم؟

حتما می بایست از کاندوم های شناخته شده و تست شده استفاده کرد چرا که سوراخ های کاندوم ممکن است به اندازه‌ای ریز باشد که فقط دستگاه های الکترونیکی بتواند آن را تشخیص دهد ولی اسپرم و ویروس می توانند از آن عبور کنند و چشم معمولی قادر به دیدن آن نباشد، لذا حتما و همیشه از کاندوم‌هایی که صد در صد تست الکترونیکی شده مصرف کنید و در خرید آن به مارک کاندوم توجه کنید که حتما از مارک های معتبر باشد چرا که اخیراً برخی از کشورها اقدام به تولید کاندوم هایی با مارک و حتی شکل بسیار مشابه به مارکهای معروف کرده‌اند که کیفیت اصلی آن را ندارد و تست نشده هستند.

نکاتی برای خرید کاندوم

انواع کاندوم ها از نظر اندازه، شکل و جنس بسیار زیاد هستند، ولی هنگام خرید کاندوم باید خصوصیات زیر را در نظر بگیرید.

- اندازه کاندوم

کاندوم ها یک سایز استاندارد دارند که تقریبا برای تمامی مردان قابل استفاده است. علاوه بر آن دو نوع بزرگتر و کوچکتر از سایز استاندارد نیز عرضه می شوند.

- شکل کاندوم

در بعضی کاندومها در انتهای آنها یک قسمت نوک مانند است که به عنوان مخزن برای تجمع مایع منی در نظر گرفته شده است.

- ضخامت کاندوم

کاندوم هائی با جنسی بسیار قوی وجود دارند که در مقابل پاره شدن مقاوم تر از کاندوم های استاندارد هستند. در بعضی از روابط زناشوئی و در مردانی که اکثرا دارای مشکل پاره شدن کاندوم هستند، استفاده از این نوع کاندوم ها توصیه می شود. این کاندوم ها دارای ضخامت زیادی هستند. همچنین کاندوم های با ضخامت بسیار نازک نیز وجود دارند و بر خلاف سازندگان آن ها، استفاده از این نوع کاندوم ها اگر مورد تائید مجامع علمی قرار نگرفته باشند توصیه نمی شود، چون به راحتی پاره می شوند.

- مواد روان کننده

بسیاری از کاندوم ها آغشته به مواد نرم کننده و لغزنده هستند. می توان ترکیب این ماده لغزنده را طوری انتخاب کرد که خاصیت از بین بردن اسپرم و یا خاصیت ضد میکروبی داشته باشد تا بتواند تا حدودی از ابتلا به بیماری های عفونی جلوگیری کند. از خصوصیات مواد روان کننده این است که اگر کاندوم پاره شود تا حدودی از حاملگی جلوگیری می کنند. عیب این کاندوم ها این است که دارای طعم بد و نامناسب هستند.

- خوشبو کننده

از این کاندوم ها که آغشته به مواد معطر می باشند، در بعضی روابط زناشوئی استفاده می شود. این کاندوم ها نمی توانند حاوی مواد روان کننده باشند.

- رنگ

کاندوم ها با رنگ های مختلف ارائه می شوند. رنگ کاندوم در مورد کیفیت و اثر آن نقشی ندارد.

مرد چه هنگام باید از کاندوم استفاده کند؟

کاندوم باید قبل از هر نوع تماس جنسی پوشیده شده و بلافاصله پس از انزال بدور انداخته شود.

در هر گونه تماس جنسی مشکوک حتی اگر احتمال وجود بیماری های مقاربتی حداقل باشد.

کاندوم مردانه چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

هنگام در آوردن کاندوم از پوشش آن باید دقت کرد که آن توسط دندان ها و یا ناخن پاره نشود. قبل از استفاده از کاندوم باید هوای آن را با فشردن آرام کاندوم خارج کرد. قبل از شروع هر نوع تماس جنسی مشکوک کاندوم باید پوشیده شود. اگر کاندوم دارای نوک جمع کننده مایع منی نباشد، باید 2 سانتی متر انتهای آن را نپوشید و آزاد گذاشت تا مایع منی در آن جمع شود. برای هر بار رابطه جنسی جدید باید کاندوم جدید استفاده شود. اگر همراه با کاندوم از مواد مرطوب کننده نیز استفاده می شود، آن باید حتما از نوع محلول در آب باشد. مواد مرطوب کننده روغنی مثل وازلین و لوسیون ها سبب پاره شدن کاندوم می شوند. بعضی از داروهای واژینال نیز سبب کاهش استحکام کاندوم می شوند.

ابتدا تصور می شد که کاندوم های آغشته به مواد کشنده اسپرم خطر انتقال بیماری های مقاربتی را می کاهند. بررسی های جدید نشان می دهند که استفاده مکرر از کاندوم های آغشته به مواد کشنده اسپرم، در حقیقت نه تنها خطر بیماری های آمیزشی را کم نمی کنند، بلکه به علت تحریک واژن و آلت تناسلی میزان انتقال ایدز یا همان HIV و سایر بیماری های آمیزشی را افزایش می دهند. ولی این مواد اسپرم کش از خطر حاملگی می کاهند.

علت پاره شدن برخی از کاندوم ها چیست؟

- خیلی کهنه باشد: اگر از تاریخ انقضاء کاندوم گذشته است از آن نباید استفاده کرد.

- کاندوم با سایز خیلی کوچک: همیشه باید از کاندوم با سایز مناسب استفاده کرد.

- نگهداری نامناسب: گرما سبب کاهش استحکام کاندوم های از جنس لاتکس می شود بنابراین نباید آنها را در مکان های گرم مثل داشبورد ماشین نگه داشت.

 

- عدم وجود رطوبت کافی: در صورت لزوم باید به مقدار کافی از مواد مرطوب کننده استفاده کرد و گرنه کاندوم در معرض پاره شدن خواهد بود.

- استفاده از مواد مرطوب کننده غیر استاندارد: مواد مرطوب کننده حاوی روغن مثل وازلین،‌ روغن بچه و یا روغن های گیاهی نباید با کاندوم های از جنس لاتکس استفاده شوند. چون این مواد سبب آسیب شدید به استحکام کاندوم می شوند.

به چه دلایلی کاندوم در حین رابطه جنسی خارج می شود؟

اگر کاندوم خیلی بزرگ باشد.

• نعوظ مرد از بین برود: باید بلافاصله پس از از بین رفتن نعوظ از شریک جنسی جدا و کاندوم در آورده شود.

کاندوم ها به چه میزانی از حاملگی جلوگیری می کنند؟

کاندوم به عنوان وسیله جلوگیری کننده از حاملگی 85 درصد موثر است. اگر در استفاده از آن دقت شود، حتی این میزان پیشگیری بیشتر نیز می شود. باید به خاطر داشته باشید بهترین روش برای حامله نشدن نداشتن رابطه جنسی است.

در پیشگیری از انتقال بیماری های مقاربتی کاندوم ها به چه میزانی موثر اند؟

کاندوم های لاتکس با جلوگیری از عبور میکروارگانیسم از بدن شریک جنسی به بدن مرد از بسیاری از بیماری های آمیزشی جلوگیری می کنند. کاندوم­های از جنس پلی یورتان مقداری در جلوگیری از بیماری­های آمیزشی موثر هستند ولی نه به اندازه کاندوم های از جنس لاتکس. از کاندوم های پلی یورتان افرادیکه به لاتکس حساسیت دارند، استفاده می کنند.

 

آیا باید همراه با کاندوم از کف های جلوگیری کننده از حاملگی نیز استفاده کرد؟

کف های جلوگیری کننده از حاملگی در مواردی که کاندوم پاره می شود تا حدودی سبب جلوگیری از حاملگی می شوند. باید به خاطر داشت استفاده مکرر از مواد اسپرم کش سبب تحریک دستگاه تناسلی شده و میزان ابتلا به بیماریهای آمیزشی مثل HIV را افزایش می دهد.اگر کف های ضد حاملگی همراه با کاندوم بدرستی استفاده شوند، 97 درصد در جلوگیری از حاملگی موثر هستند.

کاندوم زنانه چیست؟

این نوع کاندوم گردن رحم را کاملا می پوشاند و در بیرون تا اندازه ای لب های دستگاه تناسلی را نیز پوشش می دهد. این نوع کاندوم از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می کند. پس از هر بار رابطه جنسی کاندوم باید دورانداخته شود و در صورت لزوم از کاندوم جدید استفاده شود. کاندوم زنانه 75 درصد از حاملگی جلوگیری می کند ولی میزان جلوگیری از بیماری های آمیزشی به همان اندازه کاندوم های مردانه نیست. هیچوقت نباید کاندوم زنانه همراه با کاندوم مردانه استفاده شود.

نکاتی مهم درباره کاندوم

مسئله مهم بعضا تبلیغات واهی است که شرکت های سازنده کاندوم انجام می دهند و خوانندگان محترم نباید در دام این تبلیغات بیفتند.

هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب افزایش قدرت جنسی مرد شود.

هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب درمان اختلال جنسی مثل اختلال نعوظ در مرد شود.

هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب افزایش میل جنسی در مرد و زن گردد.

هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب افزایش رضایت مندی جنسی در زوجین گردد.

هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب برانگیختگی جنسی در زن و مرد شود.

رنگ و بوی کاندوم تاثیری در کاربرد آن ها به عنوان وسیله جلوگیری کننده از حاملگی و بیماری های آمیزشی ندارند.

کیفیت کاندوم مربوط به جنس کاندوم است نه رنگ و بوی آن.

هیچ نوع کاندوم چند کاره وجود ندارد. کاندوم ها دو کار اصلی دارند: جلوگیری از حاملگی و جلوگیری از انتقال بیماری های آمیزشی.

آنچه که در هنگام خرید کاندوم باید مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از: جنس کاندوم، تاریخ انقضاء مصرف، سایز یا اندازه، روش نگهداری و داشتن علامت استاندارد.

انواع کاندوم ها

کاندوم ها از نظر جنس به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند: طبیعی و صناعی.

کاندوم های طبیعی

کاندوم های طبیعی را از جنس های مختلف می سازند که شایع ترین آن ها لاتکس طبیعی و پلاستیک است. امروزه اکثر کاندوم ها از لاتکس طبیعی درست شده اند. این نوع کاندوم ها موثرترین روش در جلوگیری از ابتلا به بیماری های آمیزشی هستند. کاندوم های از جنس لاتکس طبیعی تا 800 درصد اندازه خود قابل کشش هستند. این کاندوم ها از نظر وجود سوراخ با جریان برق تست می شوند. امروزه تمامی کارخانجات سازنده کاندوم باید از استاندارد4047  ISO پیروی کنند. با اینکه کاندوم های از جنس لاتکس آن ها را پر مصرف ترین کاندوم کرده است ولی آن ها یک عده عیوبی هم دارند.

عیوب کاندوم های لاتکس عبارتند از

اگر این کاندوم ها با مرطوب کننده های روغنی مثل لوسیون دست و صورت و وازلین استفاده شوند دچار آسیب می شوند. تماس با مواد روغنی سبب پاره شدن این کاندوم ها می شود.

تعدادی از افراد به لاتکس حساسیت دارند و نمی توانند از آن استفاده کنند. در سال 2009 کاندومی از جنس وایتکس (Vytex) ساخته شد که در آن 90 درصد پروتئین هائی که در لاتکس طبیعی سبب حساسیت می شدند، حذف شده اند. یک نوع کاندوم عاری از مواد حساسیت ساخته شده است که جنس آن از لاتکس صناعی است که پلی ایزوپرن نامیده می شود.

کاندوم های صناعی

معروف ترین این نوع کاندوم ها، کاندوم هائی هستند که از پلی یورتان   (Polyurethan) ساخته شده اند. سایر انواع کاندوم های صناعی که مورد استفاده قرار می گیرند کاندوم هائی هستند که از رزین AT-10 و پلی ایزوپرن (Polyisoprene) ساخته شده­اند. کاندوم­های پلی یورتان ضخامت خیلی اندک دارند و فوق العاده نازک هستند. ضخامت آن­ها از چهار تا هفت صدم میلی متر متفاوت است.

علت برتری کاندوم های پلی یورتان نسبت به کاندوم های لاتکس

حرارات را خیلی بهتر از کاندوم های از جنس لاتکس منتقل می کنند.

در مقابل حرارت و اشعه ماوراء بنفش حساسیت کمتری دارند بنابراین نگهداری آن ها ساده تر است.

کاندوم های پلی یورتان با مواد مرطوب کننده حاوی روغن قابل استفاده هستند.

خیلی کمتر از لاتکس حساسیت زا می باشند.

فاقد بو هستند.